MoneyMindedMoms

MoneyMindedMoms: Shop Smarter

Jump to content

Shop Smarter
Apr 26 2011 07:00 PM | Vicky Collins  in Feeding Your Family -----
Saving at the grocery store is not always an easy task. I am the first to admit that I am horrible at using coupons. However, I have started doing a few things that are absolutely worth my time that I’d like to share with you.

Having four kids means I am busy all the time. Lucky for me, my kids actually like bringing their lunch to school. So for a long time I justified buying mini bags of pretzels, goldfish crackers and bottles of water.

One day when I was feeling especially organized I made ten mini bags of pretzels from a large generic bag I bought at HEB.

The little individual bags cost $3.99 for a box of 8. The big bag of HEB pretzels was $1.48 for 15 oz. The best way to compare prices is to look at the unit price on the ticket on the shelf. The unit price for the individual bags is $44.33/oz. versus the big bag costs $9.87/oz.

In other words, you pay more than 4X as much for the little bags!

The price difference for Goldfish crackers is even greater. You will pay 8x more for the little bags than if you buy the regular size bag and divvy them out yourself.

I used to buy little bottles of water too. Instead, now my kids fill up a reusable bottle every day and bring those to school. I especially love this new money saver because it’s helping us go “green” too.

No doubt about it, time is money. However, sometimes it’s worth the effort when spending a little time can end up saving you a lot of money.

Vicky Collins is a Jersey Girl who relocated to Austin, TX. She has been married to Shawn since May 1996, and they have four children (Caity, Lexie, Kerri, and Jack) and a shelter dog (Mattingly). Through a recipe of discipline and various financial strategies, she has not carried credit card debt since the mid-90's. Vicky preaches to her friends and occasional strangers that it’s imperative for women to understand and be involved in family money matters, and blogs about it at AskTheMama.com. Follow Ask the Mama on Twitter and Facebook.





1 Comments

Page 1 of 1

Nuyoricana 

03 May 2011 - 09:14 AM
I've been doing this for years for my children's snacks in their school lunches. It takes a little extra time/effort but it's well worth it when you add it all up. Plus you can include healthier snacks than the pre-packaged stuff. Bonus!
0
Page 1 of 1